Skocz do zawartości

błąd przy obliczaniu final gatheringu


grychu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Czy ktoś wie czym spowodowany jest błąd przy obliczaniu final gatheringu . Pojawia się jak redneruje obrazek już przy rodzielczości 1200x1600 (renederowałem przy mniejeszej i idzie). Przy sample100, scena oswielona-skyligt i IES Sun. RAM-u mam 3GB, a na karcie 256MB-myslałem ze to wsytarczajace a tu proszeeeee....

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 32
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Tak znalazłem ale chłopaki nie wiedzą jak ten problem rozwiązać. Proponują zeby zrobić Region Net Render i wyrenderować to w paskach ale chyba tego nie da sie zrbić na jednym kompie. Jak sama nazwa mówi to jest redering sieciowy. Chyba że da sie tak to ustawić zeby zapisywał "te paski" na jedym kompie. Np. rederuje jakiś tam zakres-zapisuje reder. Potem ustaiwm inny zakres....itd. A potem to składam ręcznie np. w Photoshopie.Taki jest pomysł ale czy da sie tak zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mental jest powalony w tym względzie. Ten błąd to normalka przy mentalu i pojawią się nietlyko przy obliczaniu FG. Niby pomaga odblokowanie czegoś w pliku sytemowym windowsa, uwolnienie pamięci. Było coś na forum o tym ale teraz sam niemogę tego znaleźć.

Prośba - Niech osoba która wie o co biega wstawi tą procedurkę do Materiałów Edukacyjnych, co zmienić w pliku Windowsa.

 

Render w częściach też niewiele pomaga. Ja juz próbowałem i dalej mi sie rypało. Przy niższych rozdziałkach leci ale przy dużych wywala błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie

Cytat: "Przy niższych rozdziałkach leci ale przy dużych wywala błąd"

 

hhheee wyałem zapytanie do Autodesku a oni powiedzieli ,że nie udzielają odpowiedzi na takie pytanie i odesłali mnie do Resellera......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązaniem może okazać się:

 

 

  • Regulacja "Memory Limit"

    [wartość = ilość pamięci fizycznej - zużycie systemu (zaokrąglić do wartości wyższej)]; jeżeli ilość pamięci fizycznej przekracza wartość obsługiwaną przez system, wprowadzić do równania wartość obsługiwaną przez system (dla W2k i Xp pro - 2 GB, którą można rozszerzyć do 3 GB przez dodanie "3GB switch", link jak to zrobić poniżej
    *
    ).



  • Włączenie "Use Placeholder Objects"

    odsyłam do help`a max`a, gdzie wszystko jest jasno opisane (pod "Translator Options Rollout (mental ray Renderer)" ).



  •  
  • Zmniejszenie rozmiaru bucket`a.



  •  
  • Włączenie "Conserve Memory"

    odsyłam do help`a max`a, gdzie wszystko jest jasno opisane (pod "Translator Options Rollout (mental ray Renderer)" ).



  •  
  • Włączenie "Use mental ray Map Manager"

    odsyłam do help`a max`a, gdzie wszystko jest jasno opisane (pod "Translator Options Rollout (mental ray Renderer)" ).



  •  
  • Jeżeli używacie Final Gather

    korzystajcie z opcji "Use Falloff".


     

  • Używanie wbudowanego w "Editable Poly" Subdivision Surface

    zamiast MeshSmooth`a.


     
     

  • Ustawianie "Large BSP", zamiast "BSP"

    (w przypadku złożonej/licznej geometrii; ogólniej: gdy zwiększone jest zapotrzebowanie na pamięć, np. dużo odbić metodą śledzenia promieni, albo złożony displacement itd.).

    Dodatkowo, dostosowanie wartości "Size", "Depth" dla BSP/Large BSP na podstawie statystyk rendering`u w "mental ray Messages Window" oraz przy użyciu diagnostyk |-> Processing -> Diagnostics -> BSP (Depth\Size).


     

  • Użycie "Fast Rasterizer (Rapid Motion Blur)"

    nawet gdy w scenie nie używacie Motion Blur`a odsyłam do help`a max`a, gdzie wszystko jest jasno opisane (pod "Rendering Algorithms Rollout (mental ray Renderer)" ) oraz do manual`a mental ray`a (pod "Rendering Algorithms").


     

  • Podział renderowanego kadru na części - przy użyciu opcji Region Rendering.


  •  
  • Wyłączenie Virtual Frame Buffer`a.


  •  
  • Ustawienie pliku stronicowego
    *

    tak, by był definiowany przez system operacyjny, a następnie edycja pliku "Boot.ini" i dodanie odpowiedniego wpisu

     

    link:
    http://www.eyeonline.com/Web/EyeonWeb/Support/TechFAQ.aspx#15

    (proszę dokładnie przeczytać!)

     

    Przy ponownym uruchomieniu wybranie "Microsoft Windows XP Pro with /3GB", a następnie rendering.

     

     

    ALE UWAGA!! : edycja pliku może spowodować nieodwracalne zmiany w systemie, których skutkiem może być ponowna instalacja systemu operacyjnego, dlatego należy używać tej opcji z rozwagą.


  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie o ten boot.ini mi chodziło. Jeśli możesz, proponuje to wstawić do Materiałów Edukacyjnych.

 

Czy wielkość bitmap użytych przy scenie może mieć wpływ na ten problem. Czyli może są za duże..., Np. jedna ma 7MB a jest razem 15?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pytania:

 

Wielkość bitmap użytych w scenie może być problemem, ale nie przy takich rozmiarach map jakie podajesz (za małe, by tylko one spowodowały ten błąd, a pojawia się on od zliczania FG przez GI kończąc nawet na renderowaniu włosów itd.).

 

Edit: Dodane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

JEDEN PROBLEM ROZWIĄZANY:

Zmieniłem zgodnie z instrukcją plik "Boot.ini" i............................DZIAŁA!!! (jak narazie ;-))) ) wszysko ładnie, pięknie. Godziny mijały....

DRUGI PROBLEM (również errorowaty :) )

Pomyślałem sobie skoro renderuje bez przeszkód to zapuszcze sobie parę renderków za jednym razem, włączyłem Batch Render i co...?! Standardowy fatal error-tj. Wystaąpił błąd w programie czy zapisać czy nie.....wiecie standard. No i kolejna kość do zgryzienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dopieke. Jeszcze nie zmieniałem boot.ini ale postanowiłem wrócić to pliku zapasowego sprzed kilku dni i co się okazało, że error już nie występuje, render idzie i do tego nawet w wyższych rozdziałakach :} .

Scena wydawała się oki, nic się nie wieszało, dopiero przy renderze ciagle w tym samsym mijscu wyskakiwał ten cholerny błąd, czyli coś było z nim nie tak w takim razie, skoro na backupie chodzi oki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie wysypywał sie zawsze w tym samym miejscu :-))) ale zmieniłem plik boot. Mam nadzieje ze to było tylko to bo jeszcze zmieniłem ustawienia w opcjach prograu, chciałem już wszysko zminić bo już nie mi się cierpliwośc konczyła :-))

cytat:Zmniejszenie "Memory Limit",włączenie "Use Placeholder Objects", "Conserve

Memory" i "Use mental ray Map Manager", ustawianie "Large BSP" (w przypadku

złożonej/licznej geometrii w scenie), albo (+) ustawienie pliku stronicowego

tak, by był definiowany przez system operacyjny"

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSG 0.0 error 011329: mi-ray/tcp: not a service (check %SystemRoot%\system32\drivers\etc\services)

MSG 0.0 warn 012219: using fallback inet service 7003

 

a u mnie take cos wyskakuje...za kazdym razem.

ktos wie o co biega ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MSG 0.0 error 011329: mi-ray/tcp: not a service (check %SystemRoot%\system32\drivers\etc\services)

MSG 0.0 warn 012219: using fallback inet service 7003

 

a u mnie take cos wyskakuje...za kazdym razem.

ktos wie o co biega ?

Zrób tak jak jest napisane: SystemRoot%\system32\drivers\etc\services (otwórz notatnikiem i zobacz czy masz wpis "mi-ray").

Jakiej wersji max`a używasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gregu_ niestety nie udalo mi sie w pracy odpalic maxa..

to byl moj ostatni dzien i nie bylo jak..

soryyyy,.. jak odpale nastepnym razem w nowej pracy i si eproblem pojawi to napewno sie odezwe ( oby sie nie pojawil:).. hehe )

pozdrawiam serdecznie

fotoas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze w kwestii pierwszedo problemu z allokacją pamieci.

Oczywiście poczyniłem zapis w boot.ini ale co zabawne niewiele pomogło. Oweszem sytuacja sie nieco poprawiła ale nie rozwiązuje to problemu całkowicie.

Zastanawiam się i tu uwaga, czy aby problemem nie jest sam system operacyjny, wyglada na to że mental żąda kolejnej allokacji i jej nie uzyskuje, dodam że walcze o wykożystanie w pełni mojego ramu czyli całych 4 GB.

Podczas gdy obecny mój rekord to 2,3 GB co nieco mnie irytuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Greg, ale na chwile obecną nie przekraczam raczej tego limitu usiłuje z bólem do niego dobić, problem jest dość złożony czy to bedzie GI czy FG zdecydowanie ogranicza to mozliwości pewnych działań, od pozwole sobie załączyć odnośnik to jednego z takowych na które sam sie natknołem alkurat w wydaniu emisji GI

 

http://www.max3d.pl/forum/showthread.php?t=20926&page=4

 

W różnych wypowiedziach na temat widze raczej metode na omijanie tematu niż jego rozwiązanie. Co każe mi myśleć że albo rozwiązania nie ma albo mamy za głupiutkie główki ;) Wolałbym jednak by zaistniała 3 opcja.

W wypadku GI zaobserwowałem że ilość fotonów na sampel ma wpływ do pewnej granicy (nie wiem jednak od czego zależnej) na to czy i kiedy znany nam acz niesympatyczny komunikat wyskoczy. Słowem ile fotonów i przy ilu interakcjach uda sie w danej scenie wyemitować.

Sprawa była by jasna gdybym przekraczał obszar fizycznej pamięci (choś moge teoretycznie liczyć wówczas na kolejne 4 GB pliku stronicowego) ale wykożystuje połowe ramu więc wyczuwam pewną nieprawidłowość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ma albo mamy za głupiutkie główki ;)
możliwe.

 

 

 

Nie ma działającego w 100% rozwiązania (takiego, które pozwoli, aby błąd nigdy nie wystąpił), ale przynajmniej można go ograniczyć, o czym pisałem już wcześniej -> http://max3d.pl/forum/showpost.php?p=329527&postcount=12

 

Warto też zadbać o optymalizację sceny.

 

 

Pojawiają się w sieci nowe sposoby, ale nie są one dostatecznie sprawdzone.

 

 

Po więcej informacji zapraszam na google.com.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, walczylem z tym tematem tego bledu przez dwa tygodnie na 10 plikach i MOZECIE MI UWIERZYC, byl to po prostu problem z materialem!!!!!!!! ZMIENILEM WSZYSTKIE Z TYCH OPCJI I NIE NEGUJE ICH, SA POMOCNE, ALE CZESTO PO PROSTU JEST TO WINA ZLE NALOZONEGO MATERIALU, mniemam ze render go zle przelicza, lub cus, w kazdym razie jak sie go pozbylem, znalazlem ktory to i go zamienilem wszystko hula bez zarzutu, i mam jedna prosbe: WIELE postow dotyczylo tego ze skoro tam jest napisane memory cos tam... to na pewno ci co maja blad maja za malo gb. PRZEZ takie podejscie spedzilem tydzien na optymalizowaniu opcji mojej pamieci, mimo ze nie mialem z tym problemow i mam jej o wiele za duzo bo 4 gb. DLATEGO prosze bardzo, jezeli ktos do konca nie wie co pisze to niech nie pisze, bo lepsza zadna wiedza, niz wiedza ktora sprowadza na manowce, czego oczywiscie nie kieruje w tym wypadku do "Ciebie" greg_jg bo twoje uwagi sa jaknajbardizej cenne. TAK CZYLI U MNIE TO BYL MATERIAL, wiec polecam wrocic pamiecia co zescie pozmieniali w scenie w materialach i zamiencie niektore zmiany, czemu tak jest nie mam pojecia....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności