Skocz do zawartości

Pojazd 3D: Katapulta


paw11

Rekomendowane odpowiedzi

Tak dla wprawy postanowiłem wymodelować katapulte. Wrzucam tu to co udało mi sięjuż zrobić, czyli sam jeszcze nieskończony model, bez tekstur, oświetlenia i innych elementów sceny. Bądżcie wyrozumiali, to jedna z moich pierwszych prac i z pewnością ma mnustwo błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 23
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Dzięki za odpowiedzi. Narazie nie mogę znależć odpowiednie jeksturki drewna, ale nałożyłem tekstury na liny oraz gwożdzie. "Czesci naciagowe" to liny pokazane na jednym z renderów które napięte powodóją wyprostowanie sięramienia ramienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem ramię, koła poszeżyłem i przeskalowałem i zmieniłem korbę.

A tekstury dalej stoją!

ps. jak włącza sięfunkcje wyświetlania w lewym górnym rogu okna liczby poligonów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczba poligonow to chyba bylo 7 albo 8

 

ramie nie wyglada lepiej, brakuje w tym pewnej logiki dzialania, a mysle ze w tego typu objekcie powinno byc widac jak to ma dzialac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no nie wiem, ja tu logikę widzę...

ramie bylo jakos tak zmyslnie sznurem zwiazane z ramą, że powstawała tam jakby sprężyna. korbą z mechanizmem zapadkowym nakrecano na bęben linę naciągając jednocześnie i napreżając ramię. potem tylko siup i pocisk umieszczony w misce wylatywał, a ramie nie uderzało w ziemie, gdyz zatrzymywało się na pałąku widocznym u góry katapulty. :]

taaaa...

model bardzo prosty, tekstura imitująca metalowe okucia kół nieudana zbytnio,.,

 

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

katapulta – dobry pomysł

Co do logiki funkcjonowania to według mnie:

- co do tego mechanizmu zapadkowego to go nie widać

- jak dla mnie to tu nie ma żadnego elementu sprężystości...

- za mała korba naciągowa no że chyba planowane jest dodatkowe przełożenie...

Czekam na więcej :D

Na razie mało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wciąż kombinuje z teksturami ale nie idzie mi to zbyt dobrze. Szczególny problem stanowi tekstura lin i drewna w niektórych miejscach.Zorganizowałem mechanizm zapadkowy, tylko nie wiem jak go umieścić w modelu, żeby jakoś wkomponować to w resztę sceny. Elementem sprężystości są naprężone liny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nawet to fajnie wyglada.. jednak powinienes najpierw poprawic textury belek wspierajacych, bo one najbardziej rzucaja sie w oczy jako niepoprawnie otexturowane.. kolejna rzecza jaka mozna by bylo poprawic to: zauwaz wszystko jest zbudowane z drewna.. spoko ladnie.. ale nawet po ociosaniu belek - nie beda one nigdy tak idealnie kanciaste... radze zaokroaglic je na kantach.. po za tym.. hmm podobaja mi sie textury kol :D te z drugiej strony sa niestety jakos rozcigniete.. :-/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się tam podoba

Może problem tkwi w dopracowaniu tego co już jest...

Można by dodać bumpa, jak już mówił Pinki zaokrąglić krawędzie belek, może displace...

Jeśli się da to podciągnąć parametry rendera odnośnie tekstur

Zmiana oświetlenia, tła itp...

To takie moje pierwsze nieliczne skojarzenia... co z tego by wynikło to trzeba by spróbować...

szczerze to drewna w maxie jeszcze nigdy nie obrabiałem a temat wydaje mi się kurde super ciekawy :D

...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jesli chodzi o mechanike to jakims cudem jest poprawna...ludziska w sredniowieczu byli zmyslni :D ale zazwyczaj jeszcze luk dodawali (jak w baliscie) mam wrazenie ze masz kilka bledow w siatce, z wygladzaniem...pracuj sobie, pracuj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi nie do końca pasuje ta konstrukcja. Nie wiem po co ci te boczne ukośne wzmocnienia. Nie mają one wpływu na konstrukcję oprócz zwiększenia jej masy i osłabienia pałąka wpustami aby to wszystko połączyć. Wydaje mi się że bez tego konstrukcja byłaby bardziej przejrzysta. Dodatkowo przydała by się regulacja na pałąku bo ramię zatrzymuje się w jednej pozycji co ogranicza pole zasięgu. Dodałbym jeszcze jakieś kołki w miejscach łączeń poszczególnych belek bo inaczej rozleciałoby się to po pierwszym wstrząsie (mogą być takie jak masz na krzyżulcach chociaż ja bym zastosował drewniane). Podniosłoby to jakość modelu. Co do tekstur to mogły by być. Tylko zlikwiduj te ostre krawędzie i poprowadź słoje zgodnie z kierunkiem elementu drewnianego, który teksturujesz. Dodatkowo nie wiem jakich tekstur używasz, ale ja stworzyłbym dokładną mapę na której miałbym jaśniejsze miejsca (tam gdzie są krawędzie belek) i ciemniejsze (wszystkie miejsca wokół łączeń elementów). Nie wiem czy mnie rozumiesz ale po prostu musiałbyś zrobić to tak jak to robią w grach 3d.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności