Skocz do zawartości

Postać3D: Twarz optymistki :)


kingwins

Rekomendowane odpowiedzi

Kiedyś, dawno temu zacząłem bawić się blenderem, postanowiłem wymodelować głowę dziewczyny w low poly, teraz chciałem sobie przypomnieć trochę 3d maxa i przerabiam to na full wypas, jednak widać że sporo mi brakuje doświadczenia z anatomii, Na razie zagęściłem siatkę w paru miejscach i rzeźbiłem oczy. Mam pytanie, czy na prawdę dużo tracę bez Zbrusha? Nie chce mi się tego uczyć a czytam że profesjonalisci rzeźbią w tym obiekty organiczne.

 

Załączam pierwszy model z blendera i ostatni z maxa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 216
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Nic nie tracisz. Zbrush czy modeling - liczy się wiedza i doświadczenie. A to co pokazujesz to jakaś konkretna praca czy tak tylko wrzucasz?

Pozwolę sobie zdecydowanie się nie zgodzić z pierwszym zdaniem;)

 

Głowa fajna,dorób szyje i uszy będzie można oceniać.

Pozdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, nie rozumiem pytania czy to konkretna praca, jeśli chodzi o to czy jest zarobkowa to nie, tak sobie dziargam, ale mam zamiar to skończyć.

 

Ucho juz jest, trzeba je tylko dolutować, ostatni screen, no to jak z tym Zbrushem, trudne to jest? Z tego co widziałem to zupełnie inne podejście do modelowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ucho juz jest, trzeba je tylko dolutować, ostatni screen, no to jak z tym Zbrushem, trudne to jest? Z tego co widziałem to zupełnie inne podejście do modelowania.

A faktycznie jest ucho,nie oglądałem ostatniego obrazka bo jakiś taki czerwonawy ...;)

Nie wymodelujesz tradycyjnie niektórych rzeczy,modelowanie organiczne bez zbrusha właściwie już nie istnieje.Czy jest trudne to nie wiem,ale jak masz opanowane tradycyjne modelowanie będziesz miał o wiele łatwiej:)

 

Ps.Oczywiście że mysz jest lepsza w 3d maxie czy blenderze ale w zbrushu albo photoshopie to juz chyba nie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Modelowanie organiki w maxie i z brushu to tak jak rysowanie myszką i tabletem.

chyba raczej tak jak rzezbienie w zbrushu myszka i tabletem :) a nie w maxie i burshu :)

Nie wymodelujesz tradycyjnie niektórych rzeczy

da sie wszystko praktycznie

nie da(?) rady wymodelowac w maxie wedlug mnie tylko takiego super hiper extra wypasistego detalu typu porow jakiejs faktory (np. skory(leather))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

da sie wszystko praktycznie

nie da(?) rady wymodelowac w maxie wedlug mnie tylko takiego super hiper extra wypasistego detalu typu porow jakiejs faktory (np. skory(leather))

No dobra może trochę przesadziłem,ale to tak dla zachęty;)

Poza tym niektóre rzeczy zajmą duuużo więcej czasu w tradycyjnym modelowaniu,a niektóre nawet nie przyjda do głowy że można wymodelowac,sama swoboda modelowania w zb skłania do tworzenia fajniejszych rzeczy:)

Fakture skóry to akurat można łatwo dobrym bumpem odwalić,ale np. takie super fajne,naturalne ciuchy ze zmarchami,fałdami itd.-to byłby hardcore.

 

Pozdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj,napewno jest trudniej myszką ale są tacy co i mycha świetne rzeczy tworzą.

Ściągaj triala i się pobaw;)

http://www.pixologic.com/zbrush/trial/

 

A jak stwierdzisz że jest dziwny to masz jeszcze mudboxa,trochę normalniejszy na początku może się wydawać;)

 

http://usa.autodesk.com/adsk/servlet/pc/index?id=13565063&siteID=123112

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc ;)

Fajna zabawka ale to ewidentnie stworzone pod tablet. Przy pracy myszką to trochę tak jakby grać na klawiaturze w cunterstrike'a.

Mam wrażenie że w tradycyjnym modelingu mam większą kontrolę żeby osiągnąć zamierzony efekt, w Zbrushu to bardziej takie " a może coś fajnego wyjdzie", nadaje się do robienia tych diabełków i potworków najbardziej. Rozumiem że można zrobić model w 3dmax i dokończyć w Zbrushu dodająć jakieś tam pryszcze, tylko czy nie można tego samego zrobić teksturą?

 

Zbrush na pewno ma sens i pewnie jeszcze kiedyś zmienie zdanie ale na dzisiaj to bardziej kocham 3dmaxa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingwins to w counter strike nie gra sie klawiatura? sama mycha chyba nie da rady :P

 

a co do zrbush to jest tylko narzedzie w niektorych sytuacjach jest niezastapione ale to wszystko kwestia co chce sie robic i nie warto sluchac kogos kto specjalnie przymusza sie do tego programu bo ze w maxie niby sie nie da organiki robic. Wielu tutaj userow slynelo z robienia niezlego detalu w samym maxie czy innym "tradycyjnym sofcie". Zbrush pozwala na robienie ekstrymalnego detalu nie powiem ze do budowania formy sie nie nadaje bo sie nadaje ale nie jest koniecznie potrzebny. Mozna smialo uczyc sie anatomi i robic glowki w maxie i nadal trzymac poziom. W danym momencie powiesz sobie ze max cie ogranicza i wtedy przeskoczysz sobie na takiego zbrusha by wyciagnac jeszcze wiecej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a co do zrbush to jest tylko narzedzie w niektorych sytuacjach jest niezastapione ale to wszystko kwestia co chce sie robic i nie warto sluchac kogos kto specjalnie przymusza sie do tego programu bo ze w maxie niby sie nie da organiki robic.

Jak mi pokażesz organike z maxa,z detalami na teksturze na takim poziomie jak niektóre modele z linka tweety'ego,to się zgodzę;).Nikt zresztą nikogo nie przymusza tylko pokazuje możliwości...

Mozna smialo uczyc sie anatomi i robic glowki w maxie i nadal trzymac poziom.

Nawet trzeba robić główki w maxie,bez umiejetności robienia dobrej bazy daleko sie nie zajedzie.Co nie zmienia faktu że odwlekanie nauki zbrusha to unikanie nieuniknionego...

 

Pozdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mafida--> taki przyklad na szybko swietny model w zwyklym sofcie --> http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=43&t=297458&page=2&pp=50

duzo jest/bylo takich grafikow jak np. Kolby Jukes

a co do bazy to tez (wedlug mnie ) nie prawda mozna robi cuda ze zwyklego boxa wiec umiejetnosc robienia bazy jest zbedna :) choc napewno dzieki dobrej bazie mozna szybciej osiagnac dany efekt. Wystarczy tylko opanowac funkcje retopology ;)

 

jesli chodzi o twoj poprzedni post to wiadomo, ze dzieki bumpowi mozna szybko cos zrobic ale w tym wypadku chodzilo mi o wymodelowanie tego a nie nakladanie na mape :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mafida--> taki przyklad na szybko swietny model w zwyklym sofcie --> http://forums.cgsociety.org/showthread.php?f=43&t=297458&page=2&pp=50

Fajne ale to jeszcze nie to.Zresztą na 3 stronie cytuję:"The character is now done at the xsi stage and I'm going back to zbrush for final touches and finer details.";)

a co do bazy to tez (wedlug mnie ) nie prawda mozna robi cuda ze zwyklego boxa wiec umiejetnosc robienia bazy jest zbedna :) choc napewno dzieki dobrej bazie mozna szybciej osiagnac dany efekt. Wystarczy tylko opanowac funkcje retopology ;)

Tutaj akurat sam sobie odpowiedziałeś---szybciej:)....Wiem co można z boxa:P

jesli chodzi o twoj poprzedni post to wiadomo, ze dzieki bumpowi mozna szybko cos zrobic ale w tym wypadku chodzilo mi o wymodelowanie tego a nie nakladanie na mape :)

Ale co za różnica czy wymodelujesz i wypalisz na mapke,czy namalujesz mapke np.displacement.Oszywiście ta pierwsza wersja jest łatwiejsza do wykonania...

Święte wojny o zbrusha hehe:) Jak ktoś potrafi to i w wingsie zaczaruje tak, że szczęki opadną.

Prawda:)

 

Ja już kończe z tym offtopem:)

 

kingwins-dawaj update z uchem przyspawanym i szyją:).Do panienek zbrusha nie potrzebujesz bo maja gładką cere:P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z Temporalem i nielotem, nie musisz jeśli nie chcesz a ja bym niektórym nawet zabronił patrząc na to co robią.

Twarz wygląda naprawdę fajnie, ciesze się że robisz ją tradycyjnie i mam nadzieję że tradycyjnie ją skończysz. Siatkę poprowadziłbym inaczej ale dużo ważniejsze jest że czujesz kształty. Topologia to sprawa drugorzędna i czysto techniczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie na razie się bawię w dopieszczanie detali, tak jak pisałem wyjściowym modelem był model low poly który kiedyś zrobiłem, dlatego topografia siatki może być lekko niewłaściwa, ale to nic :) staram się dopieścić teraz poszczególne elementy, powieki już mam za sobą, teraz nosek i usta, potem policzka i w sumie można robić gałki oczne, jak to skończę to na pewno pokażę, a poźniej poproszę o jakąś potworną pomoc przy robieniu włosów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie bardzo dobrze Ci idzie. Mógłbyś troszeczkę cofnąć nos do tyłu i delikatnie go pomniejszyć chociaż są i takie nosy i wcale nie jest to jakiś błąd.

Jeżeli mogę coś poradzić to gałkę oczną powinieneś mieć wymodelowaną od początku wtedy łatwiej by Ci było wymodelować powieki i nie musiałbyś ich później poprawiać. Tylko zrób te oczy odpowiedniej wielkości i w odpowiednim rozstawie żeby uniknąć ewentualnych błędów.

Powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszędzie piszą że gałka oczna ma około 25mm średnicy a rozstaw oczu wynosi średnio 65mm(od środka do środka oka). However, spojówki trochę przedłużają oczy w stronę nosa i odległość między oczyma wynosi szerokość jednego oka.

Zapodałbyś jakieś ujęcie z frontu to by można lepiej ocenić czy te oczy mają odpowiedni rozmiar.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kingwins trochę się denerwuje jak słyszy wasze rady, albo mnie się tak wydaje przez ten awatar. Ja dam jedną radę. Przy przejściu nosa do policzka jest taki grzbiet. Jak go uwypuklisz trochę to nos będzie od razu wydawał się mniejszy, a modelka będzie zadowolona ze swojej podobizny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zawsze możesz to zrobić na zasadzie proporcji: sphera- 2.5 jednostek średnicy, odległość między spherami 6.5 jenostek a potem przeskalować całość i umieścić w głowie.

A co do skali sceny to polecam robić wszystko pod konkretne wymiary bo czasami ułatwia to modelowanie nawet organiki a na pewno bardzo pomaga przy tworzeniu materiałów i oświetlaniu sceny.

Na cgtalku jest dział Artistic Anatomy and Figurative Art powinno tam być sporo linków do różnego rodzaju szkiców itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację że pytasz o rozmiar gałki ocznej,bo narazie jest o wiele za duża.Tak na oko o 1/3 spokojnie byś mógł zmniejszyć.Cała reszta modelu bardzo fajna.To że nie masz modelu w skali nie powinoo przeszkadzać,przeskaluj mniej więcej cała główkę,niech ma powiedzmy ze 24 cm wysokości z tym kawałkiem szyji,potem zrób oko tak jak Tomala pisał na 25mm i mniej więcej masz dopasowane.To nie samolot 10% w te czy wewte nie powinno miec większego znaczenia...

 

Pozdr:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałoby się zrobić te oczy poprawnie, zgodnie z tym co piszą w książkach ale coś mi tu nie pasuje.

Na obrazkach poniżej przedstawiłem oczy według wymiarów: 25mm-średnica oka, 65mm rozstaw oczu. Te większe oczy były dotychczas używane przeze mnie i wydawało się że jest spoko(obrazek na samej górze jest z takimi właśnie oczami) choć jak widać są one wyraźnie większe.

 

oczywymiary.jpg

 

Poniżej porównałem takie oczy ze znalezionymi w necie zdjęciami i wychodzi na to że to co wystaje spod powiek ma spokojnie 25mm a nawet więcej a przecież nie widać całej gałki ocznej.

 

oczywymiary2.jpg

 

Zmierzyłem też swoje oko i ma na pewno więcej niż 25mm szerokości, mówię o samej widocznej części gałki bez żadnych spojówek itp. Chciałem zamieścić fotę z linijką ale cosik niewyraźne zdjęcie z telefonu a aparatu akurat nie mam pod ręką.

 

Czyli co? w książkach pierdoły piszą czy jaki ****?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm,myśle że wymiar 25 mm jest ok.Nawet na tych zdjęciach co pokazałeś właściwie te małe oczka pasują.Wydaje mi się że po prostu to co widac przy otwartym oku to właściwie cała jego średnica,oczywiście możesz mieć trochę większą gałkę oczną niż te standardowe 2,5 cm.Chociażby 2 metrowy koszykarz będzie miał pewnie większą średnice oka niż koleś o wzroście 1,5m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oko nie rosnie... tak gdzies slyszalem ;) od dziecka do starego dziada jest takie samo. Dziwny klimat z tym 2,5 cm ;)

Z tego co jeszcze pamiętam ze szkoły to trochę rosną,aczkolwiek zmieniają sie chyba najmniej ze wszystkich organów:)

 

Nie wiem czy to autentyk,ale jeśli tak to widać że oko za duże nie jest;)

 

http://www.youtube.com/watch?v=FanxCxeaYBE&feature=related

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki Tomala, bardzo użyteczne zdjęcia, myslę że to możnaby gdzies przykleić (o tych oczach) bo sam szukałem tego dość dobrze i nigdzie nie mogłem znaleźć :/

 

Ucho przeszczepione, przywelduję jak już będę zadowolony z reszty w 100%, bo potem by mi tylko przeszkadzało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jak ostatnio jakiś łeb robiłem to też zrobiłem oczy za duże odrobinę i teraz je chyba przerobię.

Wydawało mi się że są spoko ale jak tak prześwietliłem to wyszło że gałka oczna sięga do brwi.

 

Przecież to elfka(widać po uszach),musi miec większe oczy żeby celnie z łuku strzelać.Pamiętam że Legolas we Władcy Pierścieni też miał lepszy wzrok od przeciętnych śmiertelników-to i gałki oczne musiał miec większe;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest dobrze... a właściwie to już mafida napisał wszystko, ja jeszcze dodam że górna część nosa jest za szeroka i za płaska. Oblookaj jakieś referki z tym nosem a co do zagęszczania to mi się wydaje że jest już dobrze, pokazałeś wszystko co trzeba za pomocą zwykłej geometrii a reszta to już chyba zbrush i mapki... :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności