Skocz do zawartości

[Modelowanie] Making of Poducha do fotelu Papasan [3d studio Max]


ciastuch

Rekomendowane odpowiedzi

Witam :)

Chciałem sie podzielić na prośbę użytkowników forum moim sposobem na zrobienie poduchy do fotela Papasan :)

 

Zaczynamy od sfery

Z referencji, z jakich korzystałem wynikało, ze poducha ma po 8 dziur na każdym poziomie, z tym, że blizej środka dziury były przesunięte wzgledem górnych.

Robimy wiec sferę liczbie segmentów podzielnej przez 16 , convert to edit. poly i tniemy ją na wysokości takiej, by pasowała do siedziska fotela, czyli mniej wiecej tak:

 

59950713.jpg

 

Część górną wyrzucamy, potrzebny nam tylko dół. Teraz na naszą część sfery nakładamy modyfikator Shell o grubości takiej, jaką chcemy, by miała poducha tak, by grubość zrobiła nam sie do środka bryły:

 

18358819.jpg

 

Konwertujemy to do editable poly.

Teram ukształtujemy brzegi poduchy.Zaznaczamy pokazane krawędzie...

 

86291128.jpg

 

... i dajemy connect (ilość połączeń: 2 i lekki pinch, by powstałe edge były blizej krawędzi poduchy:

 

92365829.jpg

 

Z zaznaczonymi nowo powstałymi krawędzami wciskamy ctrl i trzymając go klikamy na ikonkę werteksów ( zaznaczą nam sie wszystkie werteksy na tych krawędziach). Trzeba je wypchnąć trochę do góry by zaokrąglić brzeg poduchy. W tym celu na pasku zadań obok opcji move, rotate i scale przestawiamy opcję 'view' na 'local'.

 

83984459.jpg

 

Teraz z zaznaczonymi tymi punktami, łapiemy za dowolny z nich i przesuwamy wzgedem osi niebieskiej (z) tak, brzeg poduchy był wypukły:

 

49819355.jpg

 

Teraz zajmiemy się pikowaniem poduchy. Dziury będą w tych miejscach:

 

13347847.jpg

 

Łączymy więc krawędziami werteksym jak na obrazku ( po to, by potem zmarszczki przy pikowaniu układały sie w dobrą stronę) :

 

82037789.jpg

 

Teraz zaznaczamy nasze werteksy które będa dziurami i dajemy im extrude:

 

10478401.jpg

 

Teraz zaznaczamy wszystkie werteksy na modelu i dajemy weld o niskim parametrze, by nie było żadnych bugów po extrudowaniu naszych dziur.

Potem zaznaczamy wszystkie werteksy wewnątrz dziur, te pojedyncze, wcisniete do środka i dajemy im chamfer o małej ilości, żeby były głebokie.

Zaznaczamy wszystkie werteksy wewnątrz poduchy prócz tych extrudowanych...

 

31897116.jpg

 

... i znów łapiemy za dowolnego i przesuwamy, by nadać wypukłość poduszce. Potem stopniowo zmniejszamy zaznaczenie po brzegach i dalej je wysuwamy do góry, aż osiągniemy porządany efekt:

 

39860663.jpg

 

Tu zaczyna się najbardziej pracochłonna część zadania. Trzeba uformować ręcznie poduche tak, by wygladała realistycznie... Zagęszczamy siatke, jesli uznamy już, że ogólny kształt poduchy jest ok i robimy sobie zmarszczki :) Ja już tego nie bedę pokazywał, bo cieszę się, że mam to juz za sobą... :D

Pokaże tylko pare przykładów siatki, jak takie zmarszczki wyglądają na siatce.

 

111kmt.jpg

 

222iv.jpg

 

333og.jpg

 

To baaaardzo czasochłonne jest.. ale i wciągające ;)

Dobrze operuje sie na funkcji przesuwania werteksów 'local', bo to pozwala na dobre przemieszczanie werteksów 'po kształcie wypukłości", polecam. Ma ona to do siebie, że wszystkie zaznaczone w danym momencie werteksy przesuwają się wzgedem swojego własnego położenia na wypukłości :) Mega fajna sprawa.

 

CDN w następnym poście ;)

Edytowane przez ciastuch
  • Like 2
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 12
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Teraz pokażę jeszcze tylko, jak zrobić szwy na brzegach poduchy.

Kiedy mamy juz skończone modelowanie zmarszczek, wybieramy sobie krawędzie, które chcemy, by były szwami, zaznaczamy je po całym obwodzie poduchy i nadajemy im opcje extrude z niedużą wysokością na minusie i z niedużą odległością base, zaznaczone krawędzie w środku dajemy split, by zrobiły nam sie tam ostre krawędzie.

 

27077233.jpg

 

Potem zaznaczamy jedne z krawędzi zewnetrznych tego extrude i wyciagamy je do góry.

 

50293233.jpg

 

i dajemy im lekkiego chamfera:

 

32012683.jpg

 

I poducha gotowa :)

 

54000812.jpg

 

Mam nadzieję, że wyszło wam dobrze :) W razie wątpliwości pytajcie :) Odpowiem na pytania :)

Miłego modelowania ! Mam nadzieję, że tutorial ten jest przejrzysty i jasny i że będzie komuś pomocny :)

Pozdrawiam,

Ciastuch.

  • Like 6
  • Confused 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lucek: życzę więc miłego i owocnego korzystania z tej wiedzy ;)

mirach: dużo miłej zabawy no i nauki polymodelingu można wyciągnąć z takiego modelowania. Cieszę się, że się podoba :)

blinq Na zdrowie :)

xaoo Hehe, myslałem, że będą jakieś problemy z odczytaniem tego tutka bądź cuś może być źle wytłumaczone bo robiłem go juz resztkami sił :) Ale cieszę się, że czytelny :)

pabuloTak, robiłem to w całości. Nie chciałem robić np na ćwiartce poduchy, bo byłaby powtarzalna, nie lubię powtarzalności w modelu, brrr.. Co prawda moznaby to potem modyfikować itd, ale wiesz, jak już się zaczęło robic coś tak pracochłonnego, to nie chciałem nic zmieniać :)

 

EDIT:

ola-f

ten render to oświetlenie hdrką, materiał to po prostu beżowy vray mlt z lekkim reflective z glossines 0,7 :)

Edytowane przez ciastuch
  • Like 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

indian racja, pominąłem to zagadnienie, ale to przez zmęczenie :) Fałdki to nic innego jak tylko poprzesuwane werteksy do środka albo do góry :) Ewentualnie w niektórych miejscach chamfer, by wzmocnić daną zmarszczkę :) Ot, cała filozofia. dlatego pokazałem pare przykładów siatki z modelu poduchy :)

Dzięki:)

Ciastuch.

Edytowane przez ciastuch
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się



×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wykorzystujemy cookies. Przeczytaj więcej Polityka prywatności